Wolin

WolinPrzebogata historia czyni Wolin miejscem wyjątkowym. Nie ma w nim pięknych zabytkowych obiektów. Dopiero wizyta w tutejszym muzeum i w „Centrum Słowian i Wikingów” pozwala zrozumieć, że niezwykłości tego miasta dowodzą wykopaliska archeologiczne dokumentujące życie mieszkańców tych ziem na przestrzeni tysiącleci. Aż trudno uwierzyć, że niepozorne dziś miasteczko było kiedyś prawdziwą potęgą i to w czasach, gdy Państwo Polskie dopiero powstawało…

Wolin

WolinPrzebogata historia czyni Wolin miejscem wyjątkowym. Nie ma w nim pięknych zabytkowych obiektów. Dopiero wizyta w tutejszym muzeum i w „Centrum Słowian i Wikingów” pozwala zrozumieć, że niezwykłości tego miasta dowodzą wykopaliska archeologiczne dokumentujące życie mieszkańców tych ziem na przestrzeni tysiącleci. Aż trudno uwierzyć, że niepozorne dziś miasteczko było kiedyś prawdziwą potęgą i to w czasach, gdy Państwo Polskie dopiero powstawało.

Największą atrakcją Wolina jest „Centrum Słowian i Wikingów” – rekonstrukcja zabudowy Wolina z okresu wczesnego średniowiecza – IX – XI wieku. Dla grup zorganizowanych oferowane są warsztaty, w ramach których poznaje się różne rzemiosła, czy po prostu czynności wykonywane przez ludzi 1000 lat temu. Turyści indywidualni mogą po prostu wszędzie wejść, dotknąć sprzętów, sprawdzić jak działają urządzenia. Budynki, zgromadzone sprzęty i przedmioty są replikami tych dawniej używanych. Pozwala to eksperymentować i samemu doświadczać jak wyglądało życie mieszkańców Wolina w średniowieczu.

Zwiedzanie skansenu to koszt zaledwie 6 zł, więc jak najbardziej warto tu zajrzeć, zwłaszcza, że wciąż przybywa nowych obiektów i wyposażenia. Centrum jest nadal w trakcie tworzenia, a większość przewodników i opracowań w ogóle o nim nie wspomina dlatego, że jest to nowy obiekt. Zapowiada się w każdym razie niezwykle interesująco.

Na pewno niezwykłym wydarzeniem jest Festiwal Słowian i Wikingów. Nie mieliśmy niestety możliwości pobytu w czasie, gdy się odbywa.

Będąc z wizytę w Wolinie nie można pominąć rynku. Góruje nad nim wieża gotyckiej kolegiaty św. Mikołaja.  Następnie uwagę zwraca zbudowany z czerwonej cegły ratusz. Obok niego znajduje się Muzeum Regionalne z eksponatami znalezionymi w trakcie wykopalisk archeologicznych z terenu Wolina.

{slimbox
images/gallery/wolin/wolin01.jpg,images/gallery/wolin/wolin01_.jpg,Wolin, Centrum Słowian i Wikingów;
images/gallery/wolin/wolin12.jpg,images/gallery/wolin/wolin12_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin15.jpg,images/gallery/wolin/wolin15_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin05.jpg,images/gallery/wolin/wolin05_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin02.jpg,images/gallery/wolin/wolin02_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin03.jpg,images/gallery/wolin/wolin03_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin08.jpg,images/gallery/wolin/wolin08_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin06.jpg,images/gallery/wolin/wolin06_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin13.jpg,images/gallery/wolin/wolin13_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin10.jpg,images/gallery/wolin/wolin10_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin11.jpg,images/gallery/wolin/wolin11_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin14.jpg,images/gallery/wolin/wolin14_.jpg,Wolin;
images/gallery/wolin/wolin09.jpg,images/gallery/wolin/wolin09_.jpg,Wolin, Kolegiata św. Mikołaja z XIII wieku;
images/gallery/wolin/wolin04.jpg,images/gallery/wolin/wolin04_.jpg,Wolin, Ratusz;
images/gallery/wolin/wolin07.jpg,images/gallery/wolin/wolin07_.jpg,Wolin, widok w X wieku umieszczony na jednym z budynków w centrum miasta}