Turzańsk

Turzańsk

Wybudowana w 1803 r., nieco później dobudowano przedsionek i zakrystię. W latach 1947-1961 cerkiew użytkowali katolicy obrządku łacińskiego, od 1963 r. znów jest świątynią prawosławną. Cerkiew posiada dwie zakrystie, jedna z nich służyła jako przechowalnia świec świątecznych. Zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia: ikonostas z 1895 namalowany przez Josypa Bukowczyka, polichromia, ołtarz główny z baldachimem, ołtarze boczne, chorągwie procesyjne. Wnętrze cerkwi jest naprawdę piękne, zdecydowanie warte zobaczenia…

Turzańsk

Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła

Wybudowana w 1803 r., nieco później dobudowano przedsionek i zakrystię. W latach 1947-1961 cerkiew użytkowali katolicy obrządku łacińskiego, od 1963 r. znów jest świątynią prawosławną.

Cerkiew posiada dwie zakrystie, jedna z nich służyła jako przechowalnia świec świątecznych. Zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia: ikonostas z 1895 namalowany przez Josypa Bukowczyka, polichromia, ołtarz główny z baldachimem, ołtarze boczne, chorągwie procesyjne. Wnętrze cerkwi jest naprawdę piękne, zdecydowanie warte zobaczenia. Nie otrzymaliśmy zgody na wykonanie zdjęć.

Przed cerkwią stoi trójkondygnacyjna dzwonnica z 1817 r., zwieńczona cebulastym hełmem, w obrębie kamiennego murku znajduje się dawny cmentarz.

{slimbox
images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk01.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk01_.jpg,Turzańsk;
images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk03.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk03_.jpg,Turzańsk;
images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk05.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk05_.jpg,Turzańsk;
images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk02.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk02_.jpg,Turzańsk;
images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk04.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk/turzansk04_.jpg,Turzańsk;
images/gallery/cerkwie/turzansk_kapliczka01.jpg,images/gallery/cerkwie/turzansk_kapliczka01_.jpg,Kapliczka w Turzańsku}