Trzęsacz

TrzęsaczDo Trzęsacza warto pojechać by zobaczyć na własne oczy potęgę morza. Fragment ściany, który dziś możemy zobaczyć to pozostałość kościoła postawionego tu w XV w. Okazało się, że odległość dwóch kilometrów od morza wcale nie jest taka wielka. Linia brzegowa przesunęła się na tyle, że w 1901 r. doszło do zawalenia północnej ściany. Do dnia dzisiejszego przetrwał już tylko niewielki, południowy fragment murów…

Trzęsacz

Do Trzęsacza warto pojechać i zobaczyć na własne oczy potęgę morza. Fragment ściany, który dziś możemy zobaczyć to pozostałość kościoła postawionego tu w XV w. Okazało się, że odległość dwóch kilometrów od morza wcale nie jest taka wielka. Linia brzegowa przesunęła się na tyle, że w 1901 r. doszło do zawalenia północnej ściany. Do dnia dzisiejszego przetrwał już tylko niewielki, południowy fragment murów.

Przeprowadzone zostały ostatnio prace mające na celu zabezpieczenie brzegu przed dalszym podmywaniem. Czas pokaże na ile są one skuteczne. Wygodzie turystów służy platforma widokowa, pozwalająca zobaczyć ruiny od strony morza. Niezwykły jest widok wysokich klifów, z tarasu  widokowego prezentują się okazalej niż z poziomu morza.

Atrakcją  Trzęsacza jest muzeum 15 południka, przechodzącego właśnie przez miejscowość. Południk ten wyznacza czas CET czyli czas środkowoeuropejski.

Wielu turystów zatrzymuje się tutaj zaledwie na moment, aby zobaczyć ruiny i zaraz ruszyć w dalszą drogę. Każdy chętnie zabiera na pamiątkę pocztówki ilustrujące kolejne etapy burzenia kościoła przez morze. Wybór kartek jest rzeczywiście rzadko spotykany. Nie są pobierane żadne opłaty za wejście na taras (oddany do użytku wiosną 2009), więc tym bardziej jest to obowiązkowy punkt programu wszystkich podróżujących w okolicach Trzęsacza.

 

 {slimbox
images/gallery/trzesacz/trzesacz01.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz01_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz02.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz02_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz03.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz03_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz04.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz04_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz05.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz05_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz06.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz06_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz07.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz07_.jpg,Trzęsacz;
images/gallery/trzesacz/trzesacz08.jpg,images/gallery/trzesacz/trzesacz08_.jpg,Trzęsacz}