W podróż nocą?

Podróż nocą wydaje się być znacznie bardziej męcząca niż w ciągu dnia, czasami warto się jednak na nią zdecydować. Jeśli zamierzamy jechać w nocy, warto w miarę możliwości wybierać autostrady. W krótkim czasie uda się pokonać sporą odległość. Ruch na drodze na pewno jest mniejszy, w efekcie podróżujemy szybciej. Poza tym na autostradzie, ze względu na rozdzielenie pasów aut jadących w przeciwnych kierunkach, nieco mniej uciążliwe będą światła jadących z naprzeciwka…

Podróż nocą wydaje się być znacznie bardziej męcząca niż w ciągu dnia, czasami warto się jednak na nią zdecydować. Jeśli zamierzamy jechać w nocy, warto w miarę możliwości wybierać autostrady. W krótkim czasie uda się pokonać sporą odległość. Ruch na drodze na pewno jest mniejszy, w efekcie podróżujemy szybciej. Poza tym na autostradzie, ze względu na rozdzielenie pasów aut jadących w przeciwnych kierunkach, nieco mniej uciążliwe będą światła jadących z naprzeciwka.

Na pewno warto wziąć pod uwagę nocną jazdę mając w planach długą podróż z małym dzieckiem. Foteliki samochodowe są tak skonstruowane, że maluch może spać bezpiecznie i dość wygodnie. Po całej nocy dziecko budzi się wyspane i zadowolone. Jeśli trasa jest naprawdę długa, podróż w ciągu dnia jest dla maluchów bardzo uciążliwa. Ciężko im usiedzieć w miejscu wiele godzin, nawet jeśli robimy dość częste postoje lub przerwy na spacer. Dziecko wymęczone i znudzone podróżą jest rozdrażnione, w efekcie staje się nieznośne. Dalsza jazda staje się wtedy koszmarem.

Często wybieramy się w dłuższe trasy nocą wtedy, gdy latem panują upały. Zdarza się głównie w czasie wakacji, że ruch na drogach jest tak bardzo nasilony, że jazda w ciągu dnia oznacza pewne stanie w korkach w każdym mijanym mieście, nawet tam, gdzie wybudowano obwodnice. Przy trzydziestostopniowych upałach trudno to znieść nawet w dobrych, nowoczesnych samochodach. Jazda nocą pozwala skrócić czas za kółkiem o połowę, a często jeszcze więcej.

Wybierając się w wielogodzinną podróż nocą trzeba się liczyć z tym, że bezpośrednio po dotarciu na miejsce będziemy bardzo zmęczeni, często wręcz półprzytomni z niewyspania, zwłaszcza kierowca. Nie ma sensu planowanie aktywnego programu na ten pierwszy dzień, lepiej spokojnie wypocząć jeśli tylko mamy taką możliwość.