Majowy weekend na Podhalu

Majowy weekend na PodhaluNie bacząc na zapowiedź niezbyt ciekawej pogody i przewidywane gigantyczne korki na „zakopiance”, postanowiliśmy weekend majowy  spędzić w górach. Zaplanowaliśmy 2 noclegi w Nowym Targu i wypady w okolice Zalewu Czorsztyńskiego oraz na Gubałówkę…

Majowy weekend na Podhalu

Nie bacząc na zapowiedź niezbyt ciekawej pogody i przewidywane gigantyczne korki na „zakopiance”, postanowiliśmy weekend majowy  spędzić w górach. Zaplanowaliśmy 2 noclegi w Nowym Targu i wypady w okolice Zalewu Czorsztyńskiego oraz na Gubałówkę.

1 maja – Nowy Targ

Wyjechaliśmy z Wrocławia wcześnie rano spodziewając się bardzo dużego ruchu na A4. Podróż minęła jednak bardzo sprawnie. Mijaliśmy kolejne wsie i miasteczka obserwując coraz ciekawsze widoki za oknem samochodu.

Postój urządziliśmy dopiero po minięciu Suchej Beskidzkiej i Makowa Podhalańskiego. Świeże powietrze i słoneczna pogoda aż zachęcały do pozostania w tej okolicy na dłużej. Ruszyliśmy jednak do Nowego Targu.  

DunajecZatrzymaliśmy się u znajomych – Michała i Agnieszki. Zaczęliśmy pobyt od nadrabiania zaległości  towarzyskich – wybraliśmy się na długi spacer nad brzegiem Dunajca. Teren okazał się bardzo malowniczy, choć okrutnie zaminowany przez owce (ktoś w końcu te tony oscypków produkuje). Zaskoczyły nas leżące wszędzie śmiecie, według gospodarzy pozostawione przez ceprów, czyli turystów. 

Na zakończenie spaceru obowiązkowy okazał się  plac zabaw z widokiem na Tatry.  

2 maja – Dębno, Czorsztyn, Niedzica

DębnoZaczynamy wycieczkę dookoła Zalewu Czorsztyńskiego Pierwszy punkt programu to Dębno. Tamtejszy kościół posiada starą, niezwykle bogatą i z tego powodu cenną polichromię. Został wpisany na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Udało nam się zwiedzić go dzięki wycieczce, która nadjechała niemal jednocześnie z nami. Niestety w tej klasy zabytkach nie wolno robić zdjęć, pozostaje więc zakup pocztówek i fotografie zrobione na zewnątrz. 

Zalew CzorsztyńskiRuszamy nad Zalew Czorsztyński. Budowę zbiornika ukończono w 1997 roku. Przez kilkadziesiąt lat trwały spory zwolenników budowy z przeciwnikami tego przedsięwzięcia. Niekwestionowane są korzyści wynikające z regulacji Dunajca – zabezpieczenie zaopatrzenia rejonu w wodę, likwidację zagrożenia powodziami i wreszcie elektrownię produkującą energię w sposób ekologiczny. Z drugiej strony nie można zapominać o zniszczeniu walorów przyrodniczych regionu, zmianach w środowisku naturalnym, które skutkują zniszczeniem stanowisk wielu rzadkich roślin i zwierząt. Zagrożona była kultura i sztuka całego regionu, planowano m.in. przenieść Kościółek w Dębnie gdzie indziej a samą wieś zalać. Pod wodą znalazło się wiele wsi, których ludność musiała zostać przesiedlona.

KluszkowceNajpiękniejsze domy uratowano przed zalaniem przenosząc je na tereny wyżej położone. Powstał w ten sposób skansen w Kluszkowcach. Obecnie w tych największych willach funkcjonują pensjonaty i centra konferencyjne. Mniejsze budynki służą jako świadectwo architektury okolic Pienin.  

CzorsztynW skansenie w Kluszkowcach podziwiamy panoramę zalewu i widoczne ruiny położonych naprzeciw siebie dwóch zamków w Czorsztynie i w Niedzicy. Wyruszamy w kierunku pierwszego z nich. Parking położony jest blisko samego zamku, więc szybko docieramy na miejsce i zwiedzamy ruiny zamku. Niestety nie ma zbyt wiele do oglądania, wybieramy się więc do Niedzicy.

Niedzica

Zamek w Niedzicy jest znacznie lepiej zachowany istnieje możliwość zwiedzania kilku komnat. Kolejka do kas, a następnie kolejka przed bramą zniechęcają nas na tyle, że rezygnujemy z wejścia do środka, zwłaszcza, że ekspozycja w zamku nie jest szczególnie bogata. Podziwiamy zatem panoramę okolicy, fotografujemy zamek, a następnie schodzimy w kierunku dolnego parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód. Po drodze decydujemy się jeszcze na krótki spacer wzdłuż szczytu zapory i wracamy do Nowego Targu. 

Bardzo wiele osób stwierdziło w tym roku, że długi majowy weekend jest doskonałą okazją aby wybrać się na wycieczkę w Pieniny. Nauczeni doświadczeniem zachęcamy zatem do odwiedzania tych okolic w mniej obleganych terminach. 

3 maja – Zamek Moszna

MosznaPo doświadczeniach z Niedzicy decydujemy nie igrać z losem – na Gubałówce będzie dużo gorzej… A potem jeszcze zbiorowy powrót przez „zakopiankę” z szybkością ok. 10 km/h. Skracamy pobyt na Podhalu o jeden dzień i wyruszamy w kierunku Wrocławia. Po drodze odwiedzamy na opolszczyźnie pałac w Mosznej, zbudowany w połowie XIX w. dla Huberta von Thiele-Winclera – najbogatszego człowieka Prus w owym czasie. Bajkowy zamek budzi zachwyt swymi 37 wieżyczkami. Obecnie w pałacu mieści się Centrum Terapii Nerwic. Turyści mogą wejść na teren parku, również część pałacu jest udostępniana do zwiedzania.