Od Łańcuta do Krasiczyna – podkarpackie kontrasty

KrasiczynNa Podkarpaciu koniecznie trzeba zobaczyć dwie rezydencje magnackie: należący do Potockich Łańcut oraz siedzibę Sapiehów – Krasiczyn. Obydwie niezwykłe, obydwie przepiękne, należące do niezwykle wpływowych rodów. Bardzo różnie potoczyły się ich losy wojenne i powojenne. Skąd ta różnica? Może to kwestia polityki, pieniędzy, honoru… 

Krasiczyn

Na Podkarpaciu koniecznie trzeba zobaczyć dwie rezydencje magnackie: należący do Potockich Łańcut oraz siedzibę Sapiehów – Krasiczyn. Obydwie niezwykłe, obydwie przepiękne, należące do niezwykle wpływowych rodów. Bardzo różnie potoczyły się ich losy wojenne i powojenne. Skąd ta różnica? Może to kwestia polityki, pieniędzy, honoru… 

Łańcut

W dawnej siedzibie magnackiej wzniesionej  w XVII w. przez Stanisława Lubomirskiego mieści się muzeum wnętrz historycznych – piękne i niezwykle bogate, W zabudowaniach stajni i powozowni z przełomu XIX i XX w. znajduje się kolekcja pojazdów konnych – jedna z największych w Europie.

Zakupić można różne rodzaje biletów w zależności od tego, co zamierza się zwiedzać. Wchodząc zdecydowaliśmy powozownię obejrzeć innym razem. Pałac, storczykarnia i park to i tak dużo jak na jeden dzień. Do pałacu wejścia są o określonych godzinach, wyłącznie z przewodnikiem. Nie można fotografować wnętrz, ale w park i storczykarnię jak najbardziej.

 {slimbox
images/gallery/lancut/lancut21.jpg,images/gallery/lancut/lancut21_.jpg,Łańcut – Zamek;
images/gallery/lancut/lancut01.jpg,images/gallery/lancut/lancut01_.jpg,Zamek w Łańcucie – Glorietta;
images/gallery/lancut/lancut03.jpg,images/gallery/lancut/lancut03_.jpg,Zamek w Łańcucie;
images/gallery/lancut/lancut29.jpg,images/gallery/lancut/lancut29_.jpg,Zamek w Łańcucie – Storczykarnia;
images/gallery/lancut/lancut09.jpg,images/gallery/lancut/lancut09_.jpg,Zamek w Łańcucie – Storczykarnia}

Przeworsk

Uwagę przyciąga gotycka bazylika pw. Ducha Świętego (1430-1473). Wystrój kościoła jest w dużej mierze barokowy. Warta zobaczenia jest Kaplica Bożego Grobu. W przeworsku rezydował zakon bożogrobowców, stąd jest to najważniejsza część zabudowań kościelno – klasztornych. Budowla jest wierną kopią kaplicy Grobu Chrystusa w Jerozolimie, posiada także relikwie skały z Grobu Jerozolimskiego.

Dla nas Przeworsk to przede wszystkim przystanek w drodze do Krasiczyna, więc zatrzymujemy się by odwiedzić park przylegający do pałacu Lubomirskich. Wymarzone miejsce, aby odpocząć w upalny dzień. Za samo wejście na teren parku nie są pobierane opłaty. Rezygnujemy ze zwiedzania pałacu, choć wygląda bardzo zachęcająco. Ekspozycja stała obejmuje historię miasta i regionu, wnętrza pałacowe, powozownię i historię pożarnictwa.

 

{slimbox
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw02.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw02_.jpg,Przeworsk,Bazylika pw. Ducha Świętego;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw03.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw03_.jpg,Przeworsk, Pałac Lubomirskich;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw04.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw04_.jpg,Przeworsk, Pałac Lubomirskich;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw01.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw01_.jpg,Przeworsk}

 

Jarosław

Miasto udostępnia zwiedzającym podziemną trasę turystyczną – pozostałość po składach kupieckich. Unikatowa jest mieszcząca się w Kamienicy Orsettich kolekcja porcelanowych wieńców nagrobnych rodu Czartoryskich. Zamawiane w najznakomitszych manufakturach wiedeńskich i paryskich przyjeżdżały do Polski razem z trumnami zmarłych zagranicą członków rodu. Ta niezwykła wystawa udostępniana jest zwiedzającym jedynie przy szczególnych okazjach.

Nasze zainteresowanie wzbudziła kamienica, która okazała się Miejskim Ośrodkiem Kultury. Kiedyś była to siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Ze względu na trwające uroczystości kościelne nie udało nam się odwiedzić sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Jego początki sięgają 1381 r., kiedy to pasterze szukający zagubionego bydła zobaczyli na drzewie dzikiej gruszy figurę Matki Bożej. Wybudowano w tym miejscu drewnianą kaplicę, później kościół.

 {slimbox
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw05.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw05_.jpg,Jarosław;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw06.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw06_.jpg,Jarosław;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw07.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw07_.jpg,Jarosław, Miejski Ośrodek Kultury;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw09.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw09_.jpg,Jarosław Bazylika Matki Bożej Bolesnej;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw10.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw10_.jpg,Jarosław, Bazylika Matki Bożej Bolesnej;
images/gallery/jaroslaw/jaroslaw11.jpg,images/gallery/jaroslaw/jaroslaw11_.jpg,Jarosław, Bazylika Matki Bożej Bolesnej} 

 

Krasiczyn

Krasiczyn – malowniczo położony nad Sanem, w okolicy Przemyśla. Jest miejscem nadzwyczaj urokliwym, o dziwo raczej niedocenianym przez turystów. Tutejszy zamek to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Praktycznie nie istnieją pałacowe wnętrza i wyposażenie. Warto posłuchać historii tego miejsca zwiedzając zamek z przewodnikiem. Będzie to niezwykła lekcja historii.

 

{slimboximages/gallery/krasiczyn/krasiczyn.jpg,images/gallery/krasiczyn/krasiczyn_.jpg,Krasiczyn – zamek;
images/gallery/krasiczyn/krasiczyn03.jpg,images/gallery/krasiczyn/krasiczyn03_.jpg,Krasiczyn – zamek;
images/gallery/krasiczyn/krasiczyn04.jpg,images/gallery/krasiczyn/krasiczyn04_.jpg,Krasiczyn – zamek;
images/gallery/krasiczyn/krasiczyn06.jpg,images/gallery/krasiczyn/krasiczyn06_.jpg,Zamek w Krasiczynie – Baszta Papieska;
images/gallery/krasiczyn/krasiczyn08.jpg,images/gallery/krasiczyn/krasiczyn08_.jpg,Zamek w Krasiczynie – zwieńczenie Baszty Królewskiej}