Jarmark Bożonarodzeniowy

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych sięga nawet XIII wieku, kiedy to w Wiedniu organizowano tzw. “December market”. Jednak najbardziej znane są targi Weihnachtsmarkt organizowane w Niemczech.

Historia Jarmarków Bożonarodzeniowych sięga nawet XIII wieku, kiedy to w Wiedniu organizowano tzw. “December market”. Jednak najbardziej znane są targi Weihnachtsmarkt organizowane w Niemczech. Najstarsze są organizowane w Dreźnie (od 1434 roku) i Budziszynie (od 1384 roku). Właśnie te jarmarki, położone blisko granicy Polski, są często odwiedzane są przez naszych rodaków.


Kram ze słodyczami na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Dreźnie


Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie


Sprzedawca jadalnych kasztanów podczas Weihnachtsmarkt w Berlinie

Tradycyjny jarmark odbywa się pod gołym niebem, na ulicach i placach w czasie adwentu – przez cztery tygodnie aż do Bożego Narodzenia. W tym czasie, oprócz straganów z ozdobami świątecznymi, słodkościami czy zabawkami, nie może zabraknąć szopki bożonarodzeniowej i tradycyjnych kolęd.

Ostatnimi czasy takie jarmarki są organizowane również w Polsce. Coraz częściej z wielkim rozmachem – upodabniają się zarówno wielkością jak i oferowanym asortymentem do tych z “zachodu”. Warto już od najbliższego weekendu, od 27 listopada, śledzić wydarzenia w okolicy – może własnie w Twoim mieście rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy (Warszwa, Wrocław, w Niemczech)?

Opracowane na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Weihnachtsmarkt, http://en.wikipedia.org/wiki/Weihnachtsmarkt