Nawigacja GPS

Kiedyś nieodzownym wyposażeniem turysty była papierowa mapa i kompas. Dzisiaj coraz bardziej popularne stają się mapy elektroniczne i nawigacja satelitarna GPS. W jednym małym urządzeniu możemy zmieścić dość dokładne mapy kraju, kontynentu czy całego świata, które w wersji papierowej zajęłyby całą walizkę. Do tego mamy pozycjonowanie satelitarne z dokładnością do kilku metrów – wszystko za cenę kilkuset złotych, dostępne dla każdego…

Kiedyś nieodzownym wyposażeniem turysty była papierowa mapa i kompas. Dzisiaj coraz bardziej popularne stają się mapy elektroniczne i nawigacja satelitarna GPS. W jednym małym urządzeniu możemy zmieścić dość dokładne mapy kraju, kontynentu czy całego świata, które w wersji papierowej zajęłyby całą walizkę. Do tego mamy pozycjonowanie satelitarne z dokładnością do kilku metrów – wszystko za cenę kilkuset złotych, dostępne dla każdego.

Dla kogo

Urządzenia nawigacyjne można podzielić na dwa typy – z obsługą map i te wyświetlające tylko położenie geograficzne.
Pierwsze będą raczej przydatne turystom zmotoryzowanym. I te urządzenia są najpopularniejsze. Pozwalają zaplanować trasę i pomagają kierowcy w jej przebyciu. Mapy dostarczane z tymi urządzeniami są najczęściej mapami drogowymi i nie zawierają szczegółów dotyczących np. ukształtowania terenu oraz są niedokładne na terenach leśnych czy górskich.

Drugi typ urządzeń, wyświetlające tylko dane o położeniu (współrzędne geograficzne, wysokość n.p.m, itp.), przydadzą się turystom pieszym czy żeglarzom, którzy korzystają z bardzo dokładnych map papierowych. Te urządzenia potraktuję jako specjalistyczne i dalej nie będę im poświęcał uwagi.

Odbiornik GPS

Odbiorniki GPS mogą być specjalizowanymi urządzeniami, które służą jedynie do nawigacji samochodowej lub mogą być dodatkiem do przenośnych komputerków typu palmtop, do telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych. Te ostatnie nie umożliwiają wyświetlania map, a jedynie zapamiętują współrzędne geograficzne miejsca, w którym zrobione zostało zdjęcie.

Poza tym istnieją moduły GPS, jako osobne urządzenia, które w łatwy sposób, bezprzewodowo, można podłączyć do palmtopa lub komputera.

Kupujemy nawigację

Mapy mogą stanowić wyposażenie urządzenia do nawigacji lub trzeba dokupić je osobno. Często licencja na mapę obejmuje tylko określoną liczbę aktualizacji. Oczywiście są mapy „lepsze” i „gorsze”, dokładne i mniej dokładne, aktualne i mniej aktualne. Kupując zestaw do nawigacji warto wcześniej zapoznać się z testami urządzeń i map, które często publikowane są w magazynach komputerowych i motoryzacyjnych. Poza tym warto samemu przetestować takie urządzenia pod względem ergonomii użytkowania, subiektywnej czytelności i dokładności map. Można sprawdzić czy nowopowstałe drogi, ronda, mosty itp., są już naniesione na mapę.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na obszar jaki obejmuje mapa. Często tańsze urządzenia obejmują tylko obszar Polski, więc warto się zastanowić czy za nie wiele większe pieniądze nie warto kupić zestaw z mapą całej Europy, gdyż w przyszłości dokupienie takowej może okazać się sporym wydatkiem.

Niestety zazwyczaj jest tak, że jakość urządzeń do nawigacji i map, idzie w parze z wyższą ceną. Również markowe produkty znanych firm dają gwarancję jakości – jednak, tak jak pisałem wcześniej – zawsze warto zapoznać się z opiniami innych odnośnie danego sprzętu i mapy. Warto przejrzeć testy w gazetach, internecie, poczytać fora dyskusyjne, zapytać sprzedawców i poprosić ich o prezentację działania nawigacji.

Jak korzystać z nawigacji

Podstawowym zadaniem nawigacji samochodowych jest pomoc w pokonaniu trasy. Pomoc nie polega tylko na pokazaniu „gdzie jesteś”, ale na pokazaniu „gdzie jechać”. Zazwyczaj oprogramowanie pozwala zaplanować i wytyczyć drogę do celu. Poza tym podpowiedzi głosowe uwalniają kierowcę od patrzenia na mapę. Nowsze systemy pomagają w wybraniu właściwego pasa ruchu tak, by bez problemu pokonać skrzyżowanie. Nie bez znaczenia są ostrzeżenia przed ograniczeniami prędkości i fotoradarami. Jednym słowem podróżowanie samochodem, nawet w nieznanej okolicy, staje się przyjemnością.

Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i mieć odpowiedni dystans do tego co podaje nawigacja. Często dane z mapy nie są na tyle aktualne, że odzwierciedlają bieżący stan oznaczeń i dróg. Poza tym może się okazać, że „najkrótsza droga” wyznaczona przez program, kieruje nas na polną drogę, która nadaje się do jazdy tylko samochodem terenowym.

Nawigacja samochodowa nie tylko nadaje się do samochodu. Również rowerzyści i turyści piesi mogą korzystać z jej dobrodziejstw. Często, po wybraniu odpowiedniej opcji w programie, wyznaczanie trasy można zoptymalizować pod kątem jazdy rowerem lub wędrówki pieszej.

Programy potrafią nie tylko wyznaczać trasę do celu, ale też zapisywać trasę, którą przebyliśmy. Taką zapisaną historię podróży można zapisać na pamiątkę. Zapisana trasa może się również przydać do określenia miejsc, w których robiliśmy zdjęcia aparatem cyfrowym. Zazwyczaj zapisana trasa zawiera datę i czas powiązaną z zapamiętanymi współrzędnymi geograficznymi. Również aparaty cyfrowe posiadają zegar i zapisują czas wykonania zdjęcia. Jeśli zegar w nawigacji i zegar w aparacie będą zsynchronizowane, to łącząc dane można określić gdzie dane zdjęcie zostało zrobione – w tym celu można posłużyć się odpowiednim programem komputerowym. Niektóre aparaty cyfrowe posiadają wbudowane odbiorniki GPS i automatycznie zapisują razem ze zdjęciem informację o położeniu – wówczas nie musimy się martwić o synchronizację czasu z zewnętrznym urządzeniem do nawigacji.

Na koniec

Nawigacja GPS może nie tylko pomóc w podróżowaniu, ale może być celem podróżowania – sposobem spędzania wolnego czasu. Istnieje społeczność, która zajmuje się „geocachingiem” – odkrywaniem skrytek, w których schowane są różne „skarby”. Informacje o położeniu skrytek można znaleźć w internecie, w specjalnie przygotowanych bazach danych o skrytkach. My, posługując się odbiornikiem GPS, odnajdujemy taką skrytkę, wymieniamy skarby i zapisujemy w specjalnym notesie informację, że ją odkryliśmy. Takie skrytki można znaleźć na całym świecie.