Gdynia

Akwarium morskieJedno z najmłodszych miast w Polsce (prawa miejskie w 1926 r.). Obecnie miasto liczy 250 tys. mieszkańców i należy do największych w kraju. Gdynia kojarzona jest głównie z dwoma udostępnionymi do zwiedzania statkami – muzeami…

Akwarium morskie

Akwarium morskieJedno z najmłodszych miast w Polsce (prawa miejskie w 1926 r.). Obecnie miasto liczy 250 tys. mieszkańców i należy do największych w kraju. Gdynia kojarzona jest głównie z dwoma udostępnionymi do zwiedzania statkami – muzeami.

  • Żaglowiec „Dar Pomorza” – wybudowany w latach 1909 – 1910 r. w Hamburgu dla niemieckiej marynarki handlowej. W 1929 roku został zakupiony do Polski za pieniądze ze składek społecznych. Pełnił funkcję statku szkoleniowego dla przyszłych oficerów polskiej marynarki handlowej. Od 1982 r. udostępniony jest jako obiekt muzealny. Można na nim zwiedzać m.in. kajuty, kuchnię, spiżarnię, maszynownię, szpitalik okrętowy. Interesująca jest kolekcja miniaturowych modeli statków w butelkach.
  • Okręt ORP Błyskawica – służbę rozpoczął w 1937 roku i był wtedy najnowocześniejszym polskim niszczycielem. Jest jednocześnie jedynym naszym okrętem podwodnym, który ocalał w czasie wojny. Odznaczono go orderem Virtuti Militari. Od 1976 roku jest obiektem muzealnym.

Atrakcją turystyczną miasta jest Akwarium Gdyńskie usytuowane na Molu Południowym. Ekspozycje placówki składają się z części muzealnej i akwaryjnej.
Akwarium jest ogrodem zoologicznym, prezentującym największą w Polsce kolekcję zwierząt wodnych (ponad 1500 zwierząt z ok. 180 gatunków z różnych rejonów świata). Ciekawi podwodnego świata zobaczą tu różnokolorowe ryby morskie: pławikoniki, błazenki, skrzydlice oraz morskie bezkręgowce: ukwiały, koralowce. Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszą się drapieżne rekiny żarłacze czarnopłetwe, agresywne arowany z Ameryki Południowej oraz piranie czerwone. W Akwarium Gdyńskim znajdują się również zwierzęta żyjące na pograniczu dwóch środowisk: wodnego i lądowego. Okazy te można odnaleźć w najnowszej, ekspozycyjnej części budynku, którą zamieszkują najcięższe węże świata – anakondy zielone, jaszczurki agamy, groźny żółwiak chiński i poskoczki mułowe.

Corocznie we wrześniu odbywa się w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Najlepsze produkcje w danym roku uhonorowane zostają ‚Złotymi Lwami’. W parku naprzeciwko Teatru Muzycznego można zobaczyć symboliczną taśmę filmową z wyrytymi na niej laureatami festiwalu.

 {slimbox
images/gallery/gdynia/gdynia01.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia01_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia03.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia03_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia06.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia06_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia08.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia08_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia07.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia07_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia09.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia09_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia02.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia02_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia05.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia05_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia16.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia16_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia04.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia04_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia10.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia10_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia13.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia13_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia15.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia15_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia14.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia14_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia12.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia12_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia11.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia11_.jpg,Gdynia;
images/gallery/gdynia/gdynia17.jpg,images/gallery/gdynia/gdynia17_.jpg,Gdynia} 

Jedna myśl na temat “Gdynia”

Możliwość komentowania jest wyłączona.