Baranów Sandomierski

Zamek w Baranowie SandomierskimZamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany Małym Wawelem, to budowla w stylu renesansowo-barokowym, otoczona niezbyt wielkim, ale ładnym i zadbanym parkiem. W zamkowych podziemiach można zobaczyć „Skarby Ziemi” – wystawę dotyczącą minerałów siarki, złóż i wydobycia w pobliskim Machowie…

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie SandomierskimZamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany Małym Wawelem, to budowla w stylu renesansowo-barokowym, otoczona niezbyt wielkim, ale ładnym i zadbanym parkiem. W zamkowych podziemiach można zobaczyć „Skarby Ziemi” – wystawę dotyczącą minerałów siarki, złóż i wydobycia w pobliskim Machowie.

W 1591-1603 Andrzej Leszczyński przebudował dwór należący do jego rodziny w okazały zamek.
Projekt zamku opracował prawdopodobnie Santi Gucci, budowę ukończyli jego uczniowie. Na dziedzińcu na uwagę zasługują dwukondygnacyjne arkady, których kolumny ozdobiono maszkaronami czyli twarzami ludzko-zwierzęcymi, oraz dwubiegowa klatka schodowa z herbami na sklepieniu.
Z czasów Leszczyńskich pochodzą bogate sztukaterie, autorstwa Jana Baptysty Falconiego, zachowane w sklepieniu baszty północno–wschodniej.

Leszczyńscy sprzedali zamek, w efekcie po kilku latach przeszedł w ręce Lubomirskich. Zlecili oni architektowi Tylmanowi z Gameren przebudowę zamku i nadanie mu barokowego charakteru. Dobudowana została galeria obrazów między dwiema basztami przy zachodnim skrzydle, wnętrza ozdobiono stiukami, które dziś można podziwiać w tzw. Galerii Tylmanowskiej.

Po Lubomirskich zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, byli nimi między innymi Krasiccy. Ostatnimi okazali się Dolańscy. W XIX w. zamek uległ dwukrotnie pożarom, które całkowicie zniszczyły wnętrza. Właściciele każdorazowo podejmowali się odbudowy, bryła zamku nie uległa przy tym większym zmianom, a jedynie wyposażenie wnętrz.

Podczas wojny Sowieci całkowicie zniszczyli i zdewastowali wnętrza m.in. paląc ogniska ze zniszczonych zabytkowych mebli. Fragmenty ścian i sufitu nie zostały odnowione, można więc zobaczyć w jakim stanie pozostawili zamek.

Najpierw zwiedza się skrzydło zachodnie z salą portretową z czterema wielkimi portretami królów polskich oraz Galerię Tylmanowską. Sala ta nie została wiernie odtworzona po wojnie, wystrój nie pochodzi z dawnych wnętrz zamku w Baranowie. W skrzydle wschodnim do zwiedzania udostępniono komnaty gościnne i Basztę Falconiego zdobioną złotem. W tych ostatnich salach nie można robić zdjęć.

 

{slimbox
images/gallery/baranow/baranow.jpg,images/gallery/baranow/baranow_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow10.jpg,images/gallery/baranow/baranow10_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow04.jpg,images/gallery/baranow/baranow04_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow03.jpg,images/gallery/baranow/baranow03_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow06.jpg,images/gallery/baranow/baranow06_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow05.jpg,images/gallery/baranow/baranow05_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow08.jpg,images/gallery/baranow/baranow08_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow02.jpg,images/gallery/baranow/baranow02_.jpg,Baranów Sandomierski;
images/gallery/baranow/baranow07.jpg,images/gallery/baranow/baranow07_.jpg,Baranów Sandomierski}